Cielmice Boże Ciało cielmice.pl

Konkurs fotograficzny

Cielmice na starych zdjęciach.

Zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłym konkursie fotograficznym, który przeniesie Cię w podróż do historycznej przeszłości Cielmic! 

Czy masz w swoim archiwum zdjęcia przedstawiające magiczne zakątki, zabytki czy codzienne życie naszej dzielnicy sprzed lat? 

Jeśli tak, to ta wyjątkowa okazja jest dla Ciebie!

Jak wziąć udział?

  • Prześlij swoje archiwalne zdjęcia związane  z Cielmicami na adres: stowarzyszenie@jestesmyslaskiem.pl  
  • Czekaj na ogłoszenie wyników i zdobądź szansę na fantastyczne nagrody!

Dlaczego warto wziąć udział?

Odkryj tajemnice Cielmic i podziel się nimi ze światem. 
Wygraj atrakcyjne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Śląskiem” oraz jego partnerów.

Twoje zdjęcia będą prezentowane na specjalnej wystawie w szkole w Cielmicach oraz w mediach społecznościowych. 

Nie zwlekaj, zgłoś swoje zdjęcia już dziś i bądź częścią historii Cielmic!

Termin nadsyłania zgłoszeń:  od 01.03.2024 r. do  31.05.2024 r.      
Finał, czyli ogłoszenie wyników nastąpi: 15 czerwca 2024 r.


Regulamin konkursu.

Cel konkursu:
Celem konkursu „Cielmice na Starych Zdjęciach” jest promocja zabytków i historii Cielmic poprzez prezentację fotografii archiwalnych oraz wspieranie dziedzictwa kulturowego miasta.

Organizator:
Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Śląskiem” we współpracy z partnerami.

Uczestnicy:
Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób, które posiadają archiwalne fotografie przedstawiające Cielmice. Uczestnik musi być autorem zdjęć lub posiadać do nich prawa.

Temat zdjęć:
Zdjęcia nadesłane na konkurs powinny przedstawiać obiekty, miejsca lub wydarzenia związane z historią Cielmic, w tym zdjęcia zabytków architektonicznych oraz codziennego życia mieszkańców.

Warunki techniczne:
I etap: Zdjęcia mogą być wykonane smartfonem i wysyłane na adres stowarzyszenie@jestesmyslaskiem.pl
II etap: Organizatorzy będą kontaktować się telefonicznie z uczestnikami, którzy zakwalifikowali się do półfinału, w celu ustalenia sposobu dostarczenia zdjęć w formacie cyfrowym (preferowany format: JPG, minimalna rozdzielczość: 300 dpi) lub umówienia się na osobiste zeskanowanie zdjęć.

Przesyłanie zdjęć:
Zdjęcia należy przesłać na adres stowarzyszenie@jestesmyslaskiem.pl w terminie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. W tytule wiadomości należy wpisać „Konkurs Cielmice na Starych Zdjęciach – Imię i Nazwisko Uczestnika oraz numer telefonu”. Przesłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich wykorzystanie przez Stowarzyszenie.

Ocena i nagrody:
Zdjęcia będą oceniane przez komisję konkursową pod względem estetyki, oryginalności i związku z tematem. Autorzy najlepszych fotografii zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie. Zwycięzca otrzyma voucher do LEGENDII – Wesołe Miasteczko dla dwóch osób. Drugie i trzecie miejsce otrzymają po jednym voucherze do WODNEGO PARKU TYCHY.

Wyniki:
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 czerwca na stronie internetowej www.jestesmyslaskiem.pl oraz na profilach mediów społecznościowych Stowarzyszenia.

Wykorzystanie zdjęć:
Autorzy zgłoszonych zdjęć wyrażają zgodę na bezpłatne wykorzystanie ich fotografii przez organizatora i partnerów w celach promocyjnych, edukacyjnych i informacyjnych związanych z konkursem.

Postanowienia końcowe:
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu oraz do jednostronnego i ostatecznego rozstrzygania spraw spornych. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i zapraszamy do udziału w konkursie „Cielmice na Starych Zdjęciach”!


Fotografia: Boże Ciało w Cielmicach – archiwum prywatne rodziny Gniza.
Opis Zbigniew Krzemień, grupa na facebooku Cielmice, dawniej i dziś.

Na udostępnionej nam przez rodzinę Gniza fotografii możemy zobaczyć mieszkańców oraz jak wygladały Cielmice dawniej, a dokładnie 65lat temu. Fotografia pochodzi z 1958roku.
Procesję prowadzi ksiądz Stanisław Czerwionka, który pełnił fukcję probsza w Paprocanach i Cielmicach. Z racji że w Paprocanach istniała plebania i kancelaria, wszystkie sprawy załatwiało się w Paprocanach. Księdza do kościoła w niedziele i święta dowozili rolnicy z Cielmic.
W tle widzimy sklep pani Mazurek, później prowadzony przez córkę Łucję Karmańską, obecnie mieści się tam Bar piwny „u Pawła”. Po prawej widzimy jak wtedy wyglądał dom rodzinny państwa Biolik.
Na fotografii udało się rozpoznać dzieci komunijne, po prawej w kadrze Alicja Gniza z d. Bieroński, na wprost Róża Krzemień z d. Tomaszczyk, przed nią Cecylia Radwańska z d. Czempas.

W latach 60 za organizowanie procesji w Boże Ciało księża byli wzwani na milicję i nieraz karani wysokimi mandatami, lecz jak widać na fotografii restrykcje te nie były w stanie w pełni zatrzymać organizowania uroczystości religijnych w naszej miejscowości.

Ksiądz Stanisław Czerwionka pełnił funkcję proboszcza w naszej parafii w latach 1955-1961.

więcej informacji o Cielmicach na stronie cielmice.pl